Velkommen til nogle af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næstlængste flod, Donau. Vi skal bl.a. opleve den romantiske del af Donau omkring Wachau, det stilfulde Wien med sin elegance og Budapest i al sin pragt og meget, meget mere.
Vælg mellem flere spændende togter.
Se film fra et flodkrydstogt her
Vores udvalg af flodkrydstogter på Donau kan ses herunder.
Nedenfor ses vejrudsigten for de næste 6 dage.
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve den romantiske del af Donau omkring Wachau, det stilfulde Wien med sin elegance, betagende Bratislava og slutte af med at opleve Budapest i al sin pragt. Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen, fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition tv m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Til frokost og aftensmaden om bord serveres et glas øl, vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby. Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside
1. og 2. dag: Danmark - Midttyskland - Passau
Efter opsamling går rejsen via Padborg mod Midttyskland. Vi ankommer til overnatningshotellet sidst på dagen. Efter indkvartering spiser vi middag.
Efter morgenmaden går turen nu mod Passau. Undervejs vil vi stoppe i Bayreuth, hvor vi kan nå et besøg ved det berømte Festspilhus. Hvis der ikke er prøver, kan vi måske få lejlighed til kigge indenfor. Ved Passau går vi om bord på skibet. Personalet viser os til rette på skibet og i vores kahytter, inden vi spiser middag og præsenteres for skibets personale. Vi ligger ved kaj ved Passau om natten.
3. dag: Linz
Om formiddagen sejler vi fra Passau til Linz, hvor vi ankommer over middag. Linz er hovedstad i delstaten Oberösterreich. Vi har en dejlig eftermiddag til at besøge Linz’ centrale bydel, hvor der bl.a. er tid til at se byens smukke hovedstrøg og Mariendom.
Hen på eftermiddagen sejler vi fra Linz, og mens vi får serveret aftensmaden, sejler vi mod Grein, hvor vi lægger til kaj.
4. dag: Stift Melk og Dürnstein
Vi sejler tidligt om morgenen til Melk, hvor der er mulighed for at se det imponerende og velbevarede Benediktinerkloster, Stift Melk.
Ved middagstid sejler vi fra Melk mod den flotte, maleriske by, Dürnstein, som bl.a. er kendt fra historien om Richard Løvehjerte. I aftensolen sejler vi på den romantiske del af Donau - en ca. 30 km lang strækning med flotte, skovklædte bjerge, middelalderborge og store vinmarker. Vi lægger til kaj i Krems og begynder over midnat vores sejlads mod Wien.
5. dag: Wien
Ankomst til Wien om morgenen. Det bliver en pragtfuld dag i Wien. Hele dagen skal den stå på oplevelser og sightseeing.
Om formiddagenkører vi til wienernes stolthed, den kejserlige sommerresidens Schönbrunn. Under rundvisningen ser vi nogle få af de ca. 1.700 værelser, der er på slottet. Fra skibet er vi udstyret med Lunchpacks, som vi nyder på en skøn plet, inden vi om eftermiddagen tager en klassisk sightseeingtur rundt forbi nogle af Wiens mest kendte seværdigheder, og både fra bussen og til fods ser vi bl.a. Operaen, Hofburg, Stefansdom, rådhuset, børsen m.m.
Efter middagen ombord tilbydes en klassisk wienerkoncert. Transport og billet er i tilkøb.
6. dag: Bratislava
Vi sejler mod Bratislava og ankommer hertil ved middagstid og vi lægger til lige ved centrum i den slovakiske hovedstad Bratislava i den sydlige del af Karpaterne. Gå sammen med rejselederen en tur gennem de smukke, gamle gader og stræder eller slå dig ned på en bænk eller en café og nyd synet af huse og mennesker.
Midt på aftenen sejler vi fra Bratislava i retning mod Budapest.
7. dag: Budapest
Vi sejler ind mod Budapest, som vi ankommer til først på formiddagen. Der venter os mange dejlige oplevelser i Ungarns smukke hovedstad. Vi tager på en formiddagsrundtur med bussen i Budapest på Pestsiden, hvor vi bl.a. ser Heltepladsen, Operaen, Parlamentsbygningen og Donaupromenaden. Efter frokosten skal vi opleve Budasiden med Fiskerbastionen, Gellerthøjen m.m.
Om aftenen nyder vi gallamiddag og hinandens selskab.
8. og 9. dag: Hjemrejse
Efter morgenmaden tager vi afsked med skibet og dets personale, og kører mod vores overnatningshotel syd for Dresden. Herfra mod Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, hotel- og kahytsophold, 8 x morgenbuffet, 4 x frokost, 1 x lunchpack, 8 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, 5 x eftermiddagskaffe/the, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 16.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 18.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 11.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite Forplejning ifølge program | 14.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.695 Kr. | |
3-sengskahyt kategori A Forplejning ifølge program | 12.695 Kr. |
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve Budapest i al sin pragt, det stilfulde Wien og den romantiske del af Donau omkring Wachau Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition tv m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Både til frokost og til aftensmad serveres et glas øl eller vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby. Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside.
1. og 2. dag: Danmark - Tjekkiet - Budapest
Efter påstigning går rejsen via Padborg mod Berlin og Dresden, inden vi når vores overnatningshotel ved den tjekkiske grænse. Efter indkvartering spiser vi middag.
Efter morgenmaden går turen nu gennem Tjekkiet og Slovakiet mod Budapest, hvor vi ankommer sidst på eftermiddagen og går om bord på skibet. Personalet viser os til rette på skibet og i vores kahytter, inden vi spiser middag og præsenteres for skibets personale.
3. dag: Budapest
En herlig dag i Ungarns smukke hovedstad venter os. Vi tager på en formiddagsrundtur med bussen i Budapest på Pestsiden, hvor vi bl.a. ser Heltepladsen, Operaen, Parlamentsbygningen og Donaupromenaden. Efter frokosten skal vi opleve Budasiden med Fiskerbastionen, Gellerthøjen m.m.
Midt på aftenen sejler vi mod Bratislava.
4. dag: Bratislava
Vi lægger til kaj centralt i Bratislava ved godt middagstid og har således eftermiddagen til at nyde den slovakiske hovedstad Bratislava, der ligger i den sydlige del af Karpaterne. Byens centrum er smuk og i barokstil, og man får ubetinget lyst til bare at slå sig ned på en bænk eller en café og nyde synet af huse og mennesker. Gå sammen med rejselederen en tur gennem de smukke, gamle gader og stræder.
Om bord på skibet igen, fortsætter vi om aftenen vores togt mod pragtfulde Wien, hvortil vi ankommer lidt efter midnat.
5. dag: Wien
Det bliver en pragtfuld dag i Wien. Hele dagen er der oplevelser og sightseeing, og om formiddagenkører vi til wienernes stolthed, den kejserlige sommerresidens Schönbrunn. Under rundvisningen ser vi nogle få af de ca. 1.700 værelser, der er på slottet. Vi udstyres med lunchpacks fra skibet og finder en dejlig plet til at nyde disse, inden vi om eftermiddagen tager en klassisk sightseeingtur forbi nogle af Wiens mest kendte seværdigheder, og både fra bussen og til fods ser vi bl.a. Operaen, Hofburg, Stefansdom, rådhuset, børsen m.m.
Efter middagen på skibet tilbydes en klassisk wienerkoncert. Transport og billet er i tilkøb.
6. dag: Wachau og Dürnstein
Afsejling fra Wien tidlig morgen og om formiddagen sejler vi i den smukke Wachaudal, der af mange beskrives som det smukkeste Donau i Østrig. Om eftermiddagen ankommer vi til den flotte, maleriske by, Dürnstein, som bl.a. er kendt fra historien om Richard Løvehjerte. Vi besøger Dürnstein nogle timer og fortsætter sidst på eftermiddagen den flotte sejlads mod Melk, hvor vi lægger til kaj for natten.
7. dag: Melk
Frem mod middagstidbesøger vi det smukt beliggende Benediktinerkloster Stift Melk, og sejler om eftermiddagen og aftenen videre op ad Donau til Passau, hvor vi ankommer lidt over midnat.
8. og 9. dag: Passau - Midttyskland - Danmark
I Passau tager vi afsked med skibets personale, og vi kan nå at se nærmere på den smukke bykerne, hvor Ilz og Inn flyder ind i Donau. Over middag kører vi mod vores overnatningshotel omkring Halle. Næste morgen kører vi retur til Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, ophold i dobbeltkahyt B/dobbeltværelse, 8 x morgenbuffet, 4 x frokost, 1 x lunchpack, 8 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, fri kaffe/the om bord som beskrevet, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 16.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 18.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.695 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 11.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite Forplejning ifølge program | 14.195 Kr. | |
3-sengskahyt kategori A Forplejning ifølge program | 12.695 Kr. |
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve Budapest i al sin pragt, det stilfulde Wien og den romantiske del af Donau omkring Wachau Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition tv m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Både til frokost og til aftensmad serveres et glas øl eller vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby. Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside.
1. og 2. dag: Danmark - Tjekkiet - Budapest
Efter påstigning går rejsen via Padborg mod Berlin og Dresden, inden vi når vores overnatningshotel ved den tjekkiske grænse. Efter indkvartering spiser vi middag.
Efter morgenmaden går turen nu gennem Tjekkiet og Slovakiet mod Budapest, hvor vi ankommer sidst på eftermiddagen og går om bord på skibet. Personalet viser os til rette på skibet og i vores kahytter, inden vi spiser middag og præsenteres for skibets personale.
3. dag: Budapest
En herlig dag i Ungarns smukke hovedstad venter os. Vi tager på en formiddagsrundtur med bussen i Budapest på Pestsiden, hvor vi bl.a. ser Heltepladsen, Operaen, Parlamentsbygningen og Donaupromenaden. Efter frokosten skal vi opleve Budasiden med Fiskerbastionen, Gellerthøjen m.m.
Midt på aftenen sejler vi mod Bratislava.
4. dag: Bratislava
Vi lægger til kaj centralt i Bratislava ved godt middagstid og har således eftermiddagen til at nyde den slovakiske hovedstad Bratislava, der ligger i den sydlige del af Karpaterne. Byens centrum er smuk og i barokstil, og man får ubetinget lyst til bare at slå sig ned på en bænk eller en café og nyde synet af huse og mennesker. Gå sammen med rejselederen en tur gennem de smukke, gamle gader og stræder.
Om bord på skibet igen, fortsætter vi om aftenen vores togt mod pragtfulde Wien, hvortil vi ankommer lidt efter midnat.
5. dag: Wien
Det bliver en pragtfuld dag i Wien. Hele dagen er der oplevelser og sightseeing, og om formiddagenkører vi til wienernes stolthed, den kejserlige sommerresidens Schönbrunn. Under rundvisningen ser vi nogle få af de ca. 1.700 værelser, der er på slottet. Vi udstyres med lunchpacks fra skibet og finder en dejlig plet til at nyde disse, inden vi om eftermiddagen tager en klassisk sightseeingtur forbi nogle af Wiens mest kendte seværdigheder, og både fra bussen og til fods ser vi bl.a. Operaen, Hofburg, Stefansdom, rådhuset, børsen m.m.
Efter middagen på skibet tilbydes en klassisk wienerkoncert. Transport og billet er i tilkøb.
6. dag: Wachau og Dürnstein
Afsejling fra Wien tidlig morgen og om formiddagen sejler vi i den smukke Wachaudal, der af mange beskrives som det smukkeste Donau i Østrig. Om eftermiddagen ankommer vi til den flotte, maleriske by, Dürnstein, som bl.a. er kendt fra historien om Richard Løvehjerte. Vi besøger Dürnstein nogle timer og fortsætter sidst på eftermiddagen den flotte sejlads mod Melk, hvor vi lægger til kaj for natten.
7. dag: Melk
Frem mod middagstidbesøger vi det smukt beliggende Benediktinerkloster Stift Melk, og sejler om eftermiddagen og aftenen videre op ad Donau til Passau, hvor vi ankommer lidt over midnat.
8. og 9. dag: Passau - Midttyskland - Danmark
I Passau tager vi afsked med skibets personale, og vi kan nå at se nærmere på den smukke bykerne, hvor Ilz og Inn flyder ind i Donau. Over middag kører vi mod vores overnatningshotel omkring Halle. Næste morgen kører vi retur til Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, ophold i dobbeltkahyt B/dobbeltværelse, 8 x morgenbuffet, 4 x frokost, 1 x lunchpack, 8 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, fri kaffe/the om bord som beskrevet, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 16.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 18.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 11.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.695 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite Forplejning ifølge program | 14.195 Kr. |
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve den romantiske del af Donau omkring Wachau, det stilfulde Wien med sin elegance, betagende Bratislava og slutte af med at opleve Budapest i al sin pragt. Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen, fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition tv m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Til frokost og aftensmaden om bord serveres et glas øl, vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby. Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside
1. og 2. dag: Danmark - Midttyskland - Passau
Efter opsamling går rejsen via Padborg mod Midttyskland. Vi ankommer til overnatningshotellet sidst på dagen. Efter indkvartering spiser vi middag.
Efter morgenmaden går turen nu mod Passau. Undervejs vil vi stoppe i Bayreuth, hvor vi kan nå et besøg ved det berømte Festspilhus. Hvis der ikke er prøver, kan vi måske få lejlighed til kigge indenfor. Ved Passau går vi om bord på skibet. Personalet viser os til rette på skibet og i vores kahytter, inden vi spiser middag og præsenteres for skibets personale. Vi ligger ved kaj ved Passau om natten.
3. dag: Linz
Om formiddagen sejler vi fra Passau til Linz, hvor vi ankommer over middag. Linz er hovedstad i delstaten Oberösterreich. Vi har en dejlig eftermiddag til at besøge Linz’ centrale bydel, hvor der bl.a. er tid til at se byens smukke hovedstrøg og Mariendom.
Hen på eftermiddagen sejler vi fra Linz, og mens vi får serveret aftensmaden, sejler vi mod Grein, hvor vi lægger til kaj.
4. dag: Stift Melk og Dürnstein
Vi sejler tidligt om morgenen til Melk, hvor der er mulighed for at se det imponerende og velbevarede Benediktinerkloster, Stift Melk.
Ved middagstid sejler vi fra Melk mod den flotte, maleriske by, Dürnstein, som bl.a. er kendt fra historien om Richard Løvehjerte. I aftensolen sejler vi på den romantiske del af Donau - en ca. 30 km lang strækning med flotte, skovklædte bjerge, middelalderborge og store vinmarker. Vi lægger til kaj i Krems og begynder over midnat vores sejlads mod Wien.
5. dag: Wien
Ankomst til Wien om morgenen. Det bliver en pragtfuld dag i Wien. Hele dagen skal den stå på oplevelser og sightseeing.
Om formiddagenkører vi til wienernes stolthed, den kejserlige sommerresidens Schönbrunn. Under rundvisningen ser vi nogle få af de ca. 1.700 værelser, der er på slottet. Fra skibet er vi udstyret med Lunchpacks, som vi nyder på en skøn plet, inden vi om eftermiddagen tager en klassisk sightseeingtur rundt forbi nogle af Wiens mest kendte seværdigheder, og både fra bussen og til fods ser vi bl.a. Operaen, Hofburg, Stefansdom, rådhuset, børsen m.m.
Efter middagen ombord tilbydes en klassisk wienerkoncert. Transport og billet er i tilkøb.
6. dag: Bratislava
Vi sejler mod Bratislava og ankommer hertil ved middagstid og vi lægger til lige ved centrum i den slovakiske hovedstad Bratislava i den sydlige del af Karpaterne. Gå sammen med rejselederen en tur gennem de smukke, gamle gader og stræder eller slå dig ned på en bænk eller en café og nyd synet af huse og mennesker.
Midt på aftenen sejler vi fra Bratislava i retning mod Budapest.
7. dag: Budapest
Vi sejler ind mod Budapest, som vi ankommer til først på formiddagen. Der venter os mange dejlige oplevelser i Ungarns smukke hovedstad. Vi tager på en formiddagsrundtur med bussen i Budapest på Pestsiden, hvor vi bl.a. ser Heltepladsen, Operaen, Parlamentsbygningen og Donaupromenaden. Efter frokosten skal vi opleve Budasiden med Fiskerbastionen, Gellerthøjen m.m.
Om aftenen nyder vi gallamiddag og hinandens selskab.
8. og 9. dag: Hjemrejse
Efter morgenmaden tager vi afsked med skibet og dets personale, og kører mod vores overnatningshotel syd for Dresden. Herfra mod Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, hotel- og kahytsophold, 8 x morgenbuffet, 4 x frokost, 1 x lunchpack, 8 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, 5 x eftermiddagskaffe/the, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 18.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 16.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 11.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite Forplejning ifølge program | 14.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.695 Kr. | |
3-sengskahyt kategori A Forplejning ifølge program | 12.695 Kr. |
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve Budapest i al sin pragt, det stilfulde Wien og den romantiske del af Donau omkring Wachau Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition tv m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Både til frokost og til aftensmad serveres et glas øl eller vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby. Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside.
1. og 2. dag: Danmark - Tjekkiet - Budapest
Efter påstigning går rejsen via Padborg mod Berlin og Dresden, inden vi når vores overnatningshotel ved den tjekkiske grænse. Efter indkvartering spiser vi middag.
Efter morgenmaden går turen nu gennem Tjekkiet og Slovakiet mod Budapest, hvor vi ankommer sidst på eftermiddagen og går om bord på skibet. Personalet viser os til rette på skibet og i vores kahytter, inden vi spiser middag og præsenteres for skibets personale.
3. dag: Budapest
En herlig dag i Ungarns smukke hovedstad venter os. Vi tager på en formiddagsrundtur med bussen i Budapest på Pestsiden, hvor vi bl.a. ser Heltepladsen, Operaen, Parlamentsbygningen og Donaupromenaden. Efter frokosten skal vi opleve Budasiden med Fiskerbastionen, Gellerthøjen m.m.
Midt på aftenen sejler vi mod Bratislava.
4. dag: Bratislava
Vi lægger til kaj centralt i Bratislava ved godt middagstid og har således eftermiddagen til at nyde den slovakiske hovedstad Bratislava, der ligger i den sydlige del af Karpaterne. Byens centrum er smuk og i barokstil, og man får ubetinget lyst til bare at slå sig ned på en bænk eller en café og nyde synet af huse og mennesker. Gå sammen med rejselederen en tur gennem de smukke, gamle gader og stræder.
Om bord på skibet igen, fortsætter vi om aftenen vores togt mod pragtfulde Wien, hvortil vi ankommer lidt efter midnat.
5. dag: Wien
Det bliver en pragtfuld dag i Wien. Hele dagen er der oplevelser og sightseeing, og om formiddagenkører vi til wienernes stolthed, den kejserlige sommerresidens Schönbrunn. Under rundvisningen ser vi nogle få af de ca. 1.700 værelser, der er på slottet. Vi udstyres med lunchpacks fra skibet og finder en dejlig plet til at nyde disse, inden vi om eftermiddagen tager en klassisk sightseeingtur forbi nogle af Wiens mest kendte seværdigheder, og både fra bussen og til fods ser vi bl.a. Operaen, Hofburg, Stefansdom, rådhuset, børsen m.m.
Efter middagen på skibet tilbydes en klassisk wienerkoncert. Transport og billet er i tilkøb.
6. dag: Wachau og Dürnstein
Afsejling fra Wien tidlig morgen og om formiddagen sejler vi i den smukke Wachaudal, der af mange beskrives som det smukkeste Donau i Østrig. Om eftermiddagen ankommer vi til den flotte, maleriske by, Dürnstein, som bl.a. er kendt fra historien om Richard Løvehjerte. Vi besøger Dürnstein nogle timer og fortsætter sidst på eftermiddagen den flotte sejlads mod Melk, hvor vi lægger til kaj for natten.
7. dag: Melk
Frem mod middagstidbesøger vi det smukt beliggende Benediktinerkloster Stift Melk, og sejler om eftermiddagen og aftenen videre op ad Donau til Passau, hvor vi ankommer lidt over midnat.
8. og 9. dag: Passau - Midttyskland - Danmark
I Passau tager vi afsked med skibets personale, og vi kan nå at se nærmere på den smukke bykerne, hvor Ilz og Inn flyder ind i Donau. Over middag kører vi mod vores overnatningshotel omkring Halle. Næste morgen kører vi retur til Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, ophold i dobbeltkahyt B/dobbeltværelse, 8 x morgenbuffet, 4 x frokost, 1 x lunchpack, 8 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, fri kaffe/the om bord som beskrevet, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 16.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 18.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 11.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.695 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite Forplejning ifølge program | 14.195 Kr. |
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve Budapest i al sin pragt, det stilfulde Wien og den romantiske del af Donau omkring Wachau Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition tv m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Både til frokost og til aftensmad serveres et glas øl eller vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby. Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside.
1. og 2. dag: Danmark - Tjekkiet - Budapest
Efter påstigning går rejsen via Padborg mod Berlin og Dresden, inden vi når vores overnatningshotel ved den tjekkiske grænse. Efter indkvartering spiser vi middag.
Efter morgenmaden går turen nu gennem Tjekkiet og Slovakiet mod Budapest, hvor vi ankommer sidst på eftermiddagen og går om bord på skibet. Personalet viser os til rette på skibet og i vores kahytter, inden vi spiser middag og præsenteres for skibets personale.
3. dag: Budapest
En herlig dag i Ungarns smukke hovedstad venter os. Vi tager på en formiddagsrundtur med bussen i Budapest på Pestsiden, hvor vi bl.a. ser Heltepladsen, Operaen, Parlamentsbygningen og Donaupromenaden. Efter frokosten skal vi opleve Budasiden med Fiskerbastionen, Gellerthøjen m.m.
Midt på aftenen sejler vi mod Bratislava.
4. dag: Bratislava
Vi lægger til kaj centralt i Bratislava ved godt middagstid og har således eftermiddagen til at nyde den slovakiske hovedstad Bratislava, der ligger i den sydlige del af Karpaterne. Byens centrum er smuk og i barokstil, og man får ubetinget lyst til bare at slå sig ned på en bænk eller en café og nyde synet af huse og mennesker. Gå sammen med rejselederen en tur gennem de smukke, gamle gader og stræder.
Om bord på skibet igen, fortsætter vi om aftenen vores togt mod pragtfulde Wien, hvortil vi ankommer lidt efter midnat.
5. dag: Wien
Det bliver en pragtfuld dag i Wien. Hele dagen er der oplevelser og sightseeing, og om formiddagenkører vi til wienernes stolthed, den kejserlige sommerresidens Schönbrunn. Under rundvisningen ser vi nogle få af de ca. 1.700 værelser, der er på slottet. Vi udstyres med lunchpacks fra skibet og finder en dejlig plet til at nyde disse, inden vi om eftermiddagen tager en klassisk sightseeingtur forbi nogle af Wiens mest kendte seværdigheder, og både fra bussen og til fods ser vi bl.a. Operaen, Hofburg, Stefansdom, rådhuset, børsen m.m.
Efter middagen på skibet tilbydes en klassisk wienerkoncert. Transport og billet er i tilkøb.
6. dag: Wachau og Dürnstein
Afsejling fra Wien tidlig morgen og om formiddagen sejler vi i den smukke Wachaudal, der af mange beskrives som det smukkeste Donau i Østrig. Om eftermiddagen ankommer vi til den flotte, maleriske by, Dürnstein, som bl.a. er kendt fra historien om Richard Løvehjerte. Vi besøger Dürnstein nogle timer og fortsætter sidst på eftermiddagen den flotte sejlads mod Melk, hvor vi lægger til kaj for natten.
7. dag: Melk
Frem mod middagstidbesøger vi det smukt beliggende Benediktinerkloster Stift Melk, og sejler om eftermiddagen og aftenen videre op ad Donau til Passau, hvor vi ankommer lidt over midnat.
8. og 9. dag: Passau - Midttyskland - Danmark
I Passau tager vi afsked med skibets personale, og vi kan nå at se nærmere på den smukke bykerne, hvor Ilz og Inn flyder ind i Donau. Over middag kører vi mod vores overnatningshotel omkring Halle. Næste morgen kører vi retur til Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, ophold i dobbeltkahyt B/dobbeltværelse, 8 x morgenbuffet, 4 x frokost, 1 x lunchpack, 8 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, fri kaffe/the om bord som beskrevet, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 18.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 16.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 11.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite Forplejning ifølge program | 14.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.695 Kr. | |
3-sengskahyt kategori A Forplejning ifølge program | 12.695 Kr. |
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve den romantiske del af Donau omkring Wachau, det stilfulde Wien med sin elegance, betagende Bratislava og slutte af med at opleve Budapest i al sin pragt. Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen, fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition tv m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Til frokost og aftensmaden om bord serveres et glas øl, vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby. Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside
1. og 2. dag: Danmark - Midttyskland - Passau
Efter opsamling går rejsen via Padborg mod Midttyskland. Vi ankommer til overnatningshotellet sidst på dagen. Efter indkvartering spiser vi middag.
Efter morgenmaden går turen nu mod Passau. Undervejs vil vi stoppe i Bayreuth, hvor vi kan nå et besøg ved det berømte Festspilhus. Hvis der ikke er prøver, kan vi måske få lejlighed til kigge indenfor. Ved Passau går vi om bord på skibet. Personalet viser os til rette på skibet og i vores kahytter, inden vi spiser middag og præsenteres for skibets personale. Vi ligger ved kaj ved Passau om natten.
3. dag: Linz
Om formiddagen sejler vi fra Passau til Linz, hvor vi ankommer over middag. Linz er hovedstad i delstaten Oberösterreich. Vi har en dejlig eftermiddag til at besøge Linz’ centrale bydel, hvor der bl.a. er tid til at se byens smukke hovedstrøg og Mariendom.
Hen på eftermiddagen sejler vi fra Linz, og mens vi får serveret aftensmaden, sejler vi mod Grein, hvor vi lægger til kaj.
4. dag: Stift Melk og Dürnstein
Vi sejler tidligt om morgenen til Melk, hvor der er mulighed for at se det imponerende og velbevarede Benediktinerkloster, Stift Melk.
Ved middagstid sejler vi fra Melk mod den flotte, maleriske by, Dürnstein, som bl.a. er kendt fra historien om Richard Løvehjerte. I aftensolen sejler vi på den romantiske del af Donau - en ca. 30 km lang strækning med flotte, skovklædte bjerge, middelalderborge og store vinmarker. Vi lægger til kaj i Krems og begynder over midnat vores sejlads mod Wien.
5. dag: Wien
Ankomst til Wien om morgenen. Det bliver en pragtfuld dag i Wien. Hele dagen skal den stå på oplevelser og sightseeing.
Om formiddagenkører vi til wienernes stolthed, den kejserlige sommerresidens Schönbrunn. Under rundvisningen ser vi nogle få af de ca. 1.700 værelser, der er på slottet. Fra skibet er vi udstyret med Lunchpacks, som vi nyder på en skøn plet, inden vi om eftermiddagen tager en klassisk sightseeingtur rundt forbi nogle af Wiens mest kendte seværdigheder, og både fra bussen og til fods ser vi bl.a. Operaen, Hofburg, Stefansdom, rådhuset, børsen m.m.
Efter middagen ombord tilbydes en klassisk wienerkoncert. Transport og billet er i tilkøb.
6. dag: Bratislava
Vi sejler mod Bratislava og ankommer hertil ved middagstid og vi lægger til lige ved centrum i den slovakiske hovedstad Bratislava i den sydlige del af Karpaterne. Gå sammen med rejselederen en tur gennem de smukke, gamle gader og stræder eller slå dig ned på en bænk eller en café og nyd synet af huse og mennesker.
Midt på aftenen sejler vi fra Bratislava i retning mod Budapest.
7. dag: Budapest
Vi sejler ind mod Budapest, som vi ankommer til først på formiddagen. Der venter os mange dejlige oplevelser i Ungarns smukke hovedstad. Vi tager på en formiddagsrundtur med bussen i Budapest på Pestsiden, hvor vi bl.a. ser Heltepladsen, Operaen, Parlamentsbygningen og Donaupromenaden. Efter frokosten skal vi opleve Budasiden med Fiskerbastionen, Gellerthøjen m.m.
Om aftenen nyder vi gallamiddag og hinandens selskab.
8. og 9. dag: Hjemrejse
Efter morgenmaden tager vi afsked med skibet og dets personale, og kører mod vores overnatningshotel syd for Dresden. Herfra mod Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, hotel- og kahytsophold, 8 x morgenbuffet, 4 x frokost, 1 x lunchpack, 8 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, 5 x eftermiddagskaffe/the, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 16.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 18.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 11.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite Forplejning ifølge program | 14.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.695 Kr. | |
3-sengskahyt kategori A Forplejning ifølge program | 12.695 Kr. |
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve den romantiske del af Donau omkring Wachau, det stilfulde Wien med sin elegance, betagende Bratislava og slutte af med at opleve Budapest i al sin pragt. Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen, fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition tv m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Til frokost og aftensmaden om bord serveres et glas øl, vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby. Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside
1. og 2. dag: Danmark - Midttyskland - Passau
Efter opsamling går rejsen via Padborg mod Midttyskland. Vi ankommer til overnatningshotellet sidst på dagen. Efter indkvartering spiser vi middag.
Efter morgenmaden går turen nu mod Passau. Undervejs vil vi stoppe i Bayreuth, hvor vi kan nå et besøg ved det berømte Festspilhus. Hvis der ikke er prøver, kan vi måske få lejlighed til kigge indenfor. Ved Passau går vi om bord på skibet. Personalet viser os til rette på skibet og i vores kahytter, inden vi spiser middag og præsenteres for skibets personale. Vi ligger ved kaj ved Passau om natten.
3. dag: Linz
Om formiddagen sejler vi fra Passau til Linz, hvor vi ankommer over middag. Linz er hovedstad i delstaten Oberösterreich. Vi har en dejlig eftermiddag til at besøge Linz’ centrale bydel, hvor der bl.a. er tid til at se byens smukke hovedstrøg og Mariendom.
Hen på eftermiddagen sejler vi fra Linz, og mens vi får serveret aftensmaden, sejler vi mod Grein, hvor vi lægger til kaj.
4. dag: Stift Melk og Dürnstein
Vi sejler tidligt om morgenen til Melk, hvor der er mulighed for at se det imponerende og velbevarede Benediktinerkloster, Stift Melk.
Ved middagstid sejler vi fra Melk mod den flotte, maleriske by, Dürnstein, som bl.a. er kendt fra historien om Richard Løvehjerte. I aftensolen sejler vi på den romantiske del af Donau - en ca. 30 km lang strækning med flotte, skovklædte bjerge, middelalderborge og store vinmarker. Vi lægger til kaj i Krems og begynder over midnat vores sejlads mod Wien.
5. dag: Wien
Ankomst til Wien om morgenen. Det bliver en pragtfuld dag i Wien. Hele dagen skal den stå på oplevelser og sightseeing.
Om formiddagenkører vi til wienernes stolthed, den kejserlige sommerresidens Schönbrunn. Under rundvisningen ser vi nogle få af de ca. 1.700 værelser, der er på slottet. Fra skibet er vi udstyret med Lunchpacks, som vi nyder på en skøn plet, inden vi om eftermiddagen tager en klassisk sightseeingtur rundt forbi nogle af Wiens mest kendte seværdigheder, og både fra bussen og til fods ser vi bl.a. Operaen, Hofburg, Stefansdom, rådhuset, børsen m.m.
Efter middagen ombord tilbydes en klassisk wienerkoncert. Transport og billet er i tilkøb.
6. dag: Bratislava
Vi sejler mod Bratislava og ankommer hertil ved middagstid og vi lægger til lige ved centrum i den slovakiske hovedstad Bratislava i den sydlige del af Karpaterne. Gå sammen med rejselederen en tur gennem de smukke, gamle gader og stræder eller slå dig ned på en bænk eller en café og nyd synet af huse og mennesker.
Midt på aftenen sejler vi fra Bratislava i retning mod Budapest.
7. dag: Budapest
Vi sejler ind mod Budapest, som vi ankommer til først på formiddagen. Der venter os mange dejlige oplevelser i Ungarns smukke hovedstad. Vi tager på en formiddagsrundtur med bussen i Budapest på Pestsiden, hvor vi bl.a. ser Heltepladsen, Operaen, Parlamentsbygningen og Donaupromenaden. Efter frokosten skal vi opleve Budasiden med Fiskerbastionen, Gellerthøjen m.m.
Om aftenen nyder vi gallamiddag og hinandens selskab.
8. og 9. dag: Hjemrejse
Efter morgenmaden tager vi afsked med skibet og dets personale, og kører mod vores overnatningshotel syd for Dresden. Herfra mod Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, hotel- og kahytsophold, 8 x morgenbuffet, 4 x frokost, 1 x lunchpack, 8 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, 5 x eftermiddagskaffe/the, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 16.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 18.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 11.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite Forplejning ifølge program | 14.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.695 Kr. | |
3-sengskahyt kategori A Forplejning ifølge program | 12.695 Kr. |
Her er en enestående og prisattraktiv mulighed for at prøve et flot og veltilrettelagt flodkrydstogt på den smukke Donauflod. Togtet viser os de tre hovedstæder Budapest, Bratislava og Wien, og naturligvis byder togtet på flot sejlads mellem byerne. Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus.
Vi sejler med det flotte skib MS Carmen fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition tv m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet.
Både til frokost og til aftensmad serveres et glas øl eller vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby. Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen.
Se mere om skibet her på vores hjemmeside.
1. og 2. dag: Danmark – Midttyskland - Budapest
Efter påstigning går rejsen via Padborg mod Berlin og Dresden, inden vi når vores overnatningshotel ved den tjekkiske grænse, og efter indkvartering spiser vi middag. Efter morgenmaden går turen nu gennem Tjekkiet og Slovakiet mod Budapest, hvor vi ankommer sidst på eftermiddagen og går om bord på skibet. Personalet viser os tilrette på skibet og i vores kahytter, inden vi spiser middag og præsenteres for skibets personale.
3. dag: Budapest
En herlig dag i Ungarns smukke hovedstad venter os. Vi tager på en formiddagsrundtur med bussen i Budapest på Pest siden, hvor vi bl.a. ser Heltepladsen, Operaen, Parlamentsbygningen og Donaupromenaden. Efter frokosten skal vi opleve Buda-siden med Fiskerbastionen, Gellerthøjen m.m.
Til aften sejler vi i retning mod Bratislava i Slovakiet
4. dag: Bratislava
Til middag lægger vi til lige ved centrum i den slovakiske hovedstad Bratislava, der ligger i den sydlige del af Karpaterne. Byens centrum er smuk og barok i sin stil, og man får ubetinget lyst til bare at slå sig ned på en bænk eller en café og nyde synet af huse og mennesker. Gå sammen med rejselederen en tur gennem de smukke gamle gader og stræder.
Til aften fortsætter vi vores togt mod pragtfulde Wien, hvortil vi ankommer lige over midnat.
5. dag: Wien
Det bliver en pragtfuld dag i Wien. Hele dagen er der oplevelser og sightseeing, og om formiddagenkører vi til wienernes stolthed, den kejserlige sommerresidens Schönbrunn. Under rundvisningen ser vi nogle få af de ca. 1.700 værelser, der er på slottet. Vi udstyres med lunchpacks fra skibet og finder en dejlig plet til at nyde disse, inden vi om eftermiddagen tager en klassisk sightseeingtur forbi nogle af Wiens mest kendte seværdigheder, og både fra bussen og til fods ser vi bl.a. Operaen, Hofburg, Stefansdom, rådhuset, børsen m.m.
Efter middagen på skibet tilbydes en klassisk wienerkoncert. Transport og billet er i tilkøb.
6. dag: Wien – Prag – Usti nad Labem
Efter en god morgenbuffet, tager vi afsked med skibet og dets personale, og vi sætter igen kursen mod nord. Vores frokostpause holder vi i Prags idylliske centrum, hvor der er masser af tid til at spise frokost på Prags gamle torv og nyde udsigten fra f.eks. Karlsbroen. Herfra til vores hotel ved den tjekkiske grænse.
7. dag: Hjemrejsedag
Hjemrejse via Magdeburg, Hannover, Hamburg.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, ophold i dobbeltkahyt B/dobbeltværelse, 6 x morgenbuffet, 3 x frokost, 6 x middag, 3 x eftermiddagskaffe/the, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter:
Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt A som enkeltkahyt og enkeltværelse | 12.795 Kr. | |
Dobbeltkahyt B som enkeltkahyt og enkeltværelse | 11.295 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite | 9.895 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse | 7.895 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse | 8.895 Kr. |
Aktuelt har vi ingen billeder
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve det stilfulde Wien med sin elegance, betagende Bratislava og slutte af med at opleve Budapest i al sin pragt. Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition, TV m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro, byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Både til frokost og til aftensmad serveres et glas øl eller vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby.Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, ophold i dobbeltkahyt B/dobbeltværelse, 6 x morgenbuffet, 2 x frokost, 1 x lunchpack, 6 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, fri kaffe/the om bord som beskrevet, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program. | 12.795 Kr. | |
Dobbeltkahyt B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program. | 11.295 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program. | 8.895 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite. Forplejning ifølge program. | 9.895 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program. | 7.895 Kr. |
Aktuelt har vi ingen billeder
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve det stilfulde Wien med sin elegance, betagende Bratislava og slutte af med at opleve Budapest i al sin pragt. Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition, TV m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro, byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Både til frokost og til aftensmad serveres et glas øl eller vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby.Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, ophold i dobbeltkahyt B/dobbeltværelse, 6 x morgenbuffet, 2 x frokost, 1 x lunchpack, 6 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, fri kaffe/the om bord som beskrevet, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program. | 11.295 Kr. | |
Dobbeltkahyt A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program. | 12.795 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite. Forplejning ifølge program. | 9.895 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program. | 7.895 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program. | 8.895 Kr. |
Aktuelt har vi ingen billeder
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve Budapest i al sin pragt, det stilfulde Wien og den romantiske del af Donau omkring Wachau Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition tv m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Både til frokost og til aftensmad serveres et glas øl eller vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby. Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside.
1. og 2. dag: Danmark - Tjekkiet - Budapest
Efter påstigning går rejsen via Padborg mod Berlin og Dresden, inden vi når vores overnatningshotel ved den tjekkiske grænse. Efter indkvartering spiser vi middag.
Efter morgenmaden går turen nu gennem Tjekkiet og Slovakiet mod Budapest, hvor vi ankommer sidst på eftermiddagen og går om bord på skibet. Personalet viser os til rette på skibet og i vores kahytter, inden vi spiser middag og præsenteres for skibets personale.
3. dag: Budapest
En herlig dag i Ungarns smukke hovedstad venter os. Vi tager på en formiddagsrundtur med bussen i Budapest på Pestsiden, hvor vi bl.a. ser Heltepladsen, Operaen, Parlamentsbygningen og Donaupromenaden. Efter frokosten skal vi opleve Budasiden med Fiskerbastionen, Gellerthøjen m.m.
Midt på aftenen sejler vi mod Bratislava.
4. dag: Bratislava
Vi lægger til kaj centralt i Bratislava ved godt middagstid og har således eftermiddagen til at nyde den slovakiske hovedstad Bratislava, der ligger i den sydlige del af Karpaterne. Byens centrum er smuk og i barokstil, og man får ubetinget lyst til bare at slå sig ned på en bænk eller en café og nyde synet af huse og mennesker. Gå sammen med rejselederen en tur gennem de smukke, gamle gader og stræder.
Om bord på skibet igen, fortsætter vi om aftenen vores togt mod pragtfulde Wien, hvortil vi ankommer lidt efter midnat.
5. dag: Wien
Det bliver en pragtfuld dag i Wien. Hele dagen er der oplevelser og sightseeing, og om formiddagenkører vi til wienernes stolthed, den kejserlige sommerresidens Schönbrunn. Under rundvisningen ser vi nogle få af de ca. 1.700 værelser, der er på slottet. Vi udstyres med lunchpacks fra skibet og finder en dejlig plet til at nyde disse, inden vi om eftermiddagen tager en klassisk sightseeingtur forbi nogle af Wiens mest kendte seværdigheder, og både fra bussen og til fods ser vi bl.a. Operaen, Hofburg, Stefansdom, rådhuset, børsen m.m.
Efter middagen på skibet tilbydes en klassisk wienerkoncert. Transport og billet er i tilkøb.
6. dag: Wachau og Dürnstein
Afsejling fra Wien tidlig morgen og om formiddagen sejler vi i den smukke Wachaudal, der af mange beskrives som det smukkeste Donau i Østrig. Om eftermiddagen ankommer vi til den flotte, maleriske by, Dürnstein, som bl.a. er kendt fra historien om Richard Løvehjerte. Vi besøger Dürnstein nogle timer og fortsætter sidst på eftermiddagen den flotte sejlads mod Melk, hvor vi lægger til kaj for natten.
7. dag: Melk
Frem mod middagstidbesøger vi det smukt beliggende Benediktinerkloster Stift Melk, og sejler om eftermiddagen og aftenen videre op ad Donau til Passau, hvor vi ankommer lidt over midnat.
8. og 9. dag: Passau - Midttyskland - Danmark
I Passau tager vi afsked med skibets personale, og vi kan nå at se nærmere på den smukke bykerne, hvor Ilz og Inn flyder ind i Donau. Over middag kører vi mod vores overnatningshotel omkring Halle. Næste morgen kører vi retur til Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, ophold i dobbeltkahyt B/dobbeltværelse, 8 x morgenbuffet, 4 x frokost, 1 x lunchpack, 8 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, fri kaffe/the om bord som beskrevet, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 16.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 18.595 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.895 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 11.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite Forplejning ifølge program | 14.395 Kr. | |
3-sengskahyt kategori A Forplejning ifølge program | 12.895 Kr. |
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve Budapest i al sin pragt, det stilfulde Wien og den romantiske del af Donau omkring Wachau Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition tv m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Både til frokost og til aftensmad serveres et glas øl eller vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby. Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside.
1. og 2. dag: Danmark - Tjekkiet - Budapest
Efter påstigning går rejsen via Padborg mod Berlin og Dresden, inden vi når vores overnatningshotel ved den tjekkiske grænse. Efter indkvartering spiser vi middag.
Efter morgenmaden går turen nu gennem Tjekkiet og Slovakiet mod Budapest, hvor vi ankommer sidst på eftermiddagen og går om bord på skibet. Personalet viser os til rette på skibet og i vores kahytter, inden vi spiser middag og præsenteres for skibets personale.
3. dag: Budapest
En herlig dag i Ungarns smukke hovedstad venter os. Vi tager på en formiddagsrundtur med bussen i Budapest på Pestsiden, hvor vi bl.a. ser Heltepladsen, Operaen, Parlamentsbygningen og Donaupromenaden. Efter frokosten skal vi opleve Budasiden med Fiskerbastionen, Gellerthøjen m.m.
Midt på aftenen sejler vi mod Bratislava.
4. dag: Bratislava
Vi lægger til kaj centralt i Bratislava ved godt middagstid og har således eftermiddagen til at nyde den slovakiske hovedstad Bratislava, der ligger i den sydlige del af Karpaterne. Byens centrum er smuk og i barokstil, og man får ubetinget lyst til bare at slå sig ned på en bænk eller en café og nyde synet af huse og mennesker. Gå sammen med rejselederen en tur gennem de smukke, gamle gader og stræder.
Om bord på skibet igen, fortsætter vi om aftenen vores togt mod pragtfulde Wien, hvortil vi ankommer lidt efter midnat.
5. dag: Wien
Det bliver en pragtfuld dag i Wien. Hele dagen er der oplevelser og sightseeing, og om formiddagenkører vi til wienernes stolthed, den kejserlige sommerresidens Schönbrunn. Under rundvisningen ser vi nogle få af de ca. 1.700 værelser, der er på slottet. Vi udstyres med lunchpacks fra skibet og finder en dejlig plet til at nyde disse, inden vi om eftermiddagen tager en klassisk sightseeingtur forbi nogle af Wiens mest kendte seværdigheder, og både fra bussen og til fods ser vi bl.a. Operaen, Hofburg, Stefansdom, rådhuset, børsen m.m.
Efter middagen på skibet tilbydes en klassisk wienerkoncert. Transport og billet er i tilkøb.
6. dag: Wachau og Dürnstein
Afsejling fra Wien tidlig morgen og om formiddagen sejler vi i den smukke Wachaudal, der af mange beskrives som det smukkeste Donau i Østrig. Om eftermiddagen ankommer vi til den flotte, maleriske by, Dürnstein, som bl.a. er kendt fra historien om Richard Løvehjerte. Vi besøger Dürnstein nogle timer og fortsætter sidst på eftermiddagen den flotte sejlads mod Melk, hvor vi lægger til kaj for natten.
7. dag: Melk
Frem mod middagstidbesøger vi det smukt beliggende Benediktinerkloster Stift Melk, og sejler om eftermiddagen og aftenen videre op ad Donau til Passau, hvor vi ankommer lidt over midnat.
8. og 9. dag: Passau - Midttyskland - Danmark
I Passau tager vi afsked med skibets personale, og vi kan nå at se nærmere på den smukke bykerne, hvor Ilz og Inn flyder ind i Donau. Over middag kører vi mod vores overnatningshotel omkring Halle. Næste morgen kører vi retur til Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, ophold i dobbeltkahyt B/dobbeltværelse, 8 x morgenbuffet, 4 x frokost, 1 x lunchpack, 8 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, fri kaffe/the om bord som beskrevet, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 18.595 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 16.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 11.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.895 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite Forplejning ifølge program | 14.395 Kr. |
På dette fantastiske flodkrydstogt nyder vi det dejlige sydtyske landskab og sejler på ikke mindre end 3 af Tysklands smukkeste, største og mest seværdige floder. Vi starter togtet på dejlige Donau, og oplever den særprægede Main-Donau kanal, inden Mainfloden præsenterer os for det historiske Franken, og til sidst venter os den romantiske del af Rhinen. Undervejs nyder vi vores ophold om bord, og vi arrangerer naturligvis udflugter med stort indhold. Du er ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det dejlige skib MS Carmen, der er hollandsk ejet og har plads til ca. 130 gæster om bord. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition m.m. Undervejs serveres god mad både morgen, middag og aften, til frokost og aftensmaden om bord indgår en drik (øl, vand el. vin), og desuden er eftermiddags- og aftenkaffen inkluderet. Se flere billeder fra skibet og flodkrydstogtet på vores hjemmeside. Tag med på et flodkrydstogt og få nye oplevelser og afslapning på samme tid!
1. og 2. dag: Udrejse. Ombordstigning
Rejsen går fra Danmark via Padborg til Halle, hvor vi spiser middag og overnatter. Næste dag kører vi til Regensburg ved Donau, hvor vi går om bord på MS Carmen. Efter at vi har fået vores kahytter, spiser vi middag og hilser på skibets personale. Sidst på eftermiddagen sejler vi fra Regensburg op ad Donaufloden mod Kelheim, hvor vi svinger ind på den 170 km lange Main Donau Kanal, som stod endelig færdig i 1992. Kanalen gør, at man kan sejle fra Nordsøen til Sortehavet, og på kanalen oplever vi adskillige sluser, der bringer os op og ned i landskabet med højdeforskelle på i alt 175 meter.
3. dag: Nürnberg
Om morgenen lægger vi til i Nürnberg. Efter morgenmaden går vi fra borde og besøger Nürnberg, der mest af alt er kendt for legetøj, men bestemt også for de retsprocesser, der foregik mod de ansvarlige for de grusomheder, nazisterne begik før og under Anden Verdenskrig.
Der bliver lejlighed til at se såvel den gamle bydel som resterne af Reichsparteitagsgelände – hvor Hitler holdt parader og taler for partimedlemmerne. Vi sejler stille og roligt natten igennem mod Bamberg.
4. dag: Bamberg
Om morgenen ankommer vi til Bamberg, som er både bispesæde og universitetsby. Byen er utrolig smuk og velbevaret med krogede gader og prægtige bindingsværksbygninger. Vi ser byens gamle rådhus udefra. Vi ser nærmere på katedralen, som bestemt også er et besøg værd. Desuden arrangerer vi også en rundvisning på et af de lokale bryggerier, hvor der naturligvis også er smagning inklusiv.
Til aften sejler vi ind på Mainfloden i retning mod Würzburg.
5. dag: Würzburg
Efter en flot formiddagssejlads på den smukke Mainflod anløber vi residensbyen Würzburg ved godt middagstid. Det bliver en oplevelse af de store, når vi går på rundtur i det prægtige barokslot Würzburger Rezidenz, der frem til Napoleonskrigene husede fyrstebiskopperne af Würzburg. Et fuldkomment byggeri, der naturligvis er på UNESCOs liste over verdens kulturarv.
Tilbage på skibet spiser vi middag, mens vi sejler mod Miltenberg
6. dag: Miltenberg vinprøve
Vi sejler formiddagen igennem ned ad den smukke Mainflod. Til middag kommer vi til den flotte bindingsværksby Miltenberg, hvor vi kan nyde en tur gennem de gamle stræder og gyder i den velbevarede by. Der er også her i Miltenberg mulighed for at deltage i vinsmagning hos en af de lokale vinbønder, der producerer den liflige frankenvin.
Vi forlader Miltenberg sidst på eftermiddagen og sejler i retning mod Frankfurt, Rhinen og Rüdesheim.
7. dag: Rüdesheim og Romantiske Rhinen
Stå tidligt op og oplev sejladsen, hvor Mainfloden flyder ind i Rhinen. Vi ankommer til Rüdesheim først på formiddagen, og vi har formiddagen i den populære ferieby ved Rhinen. Du kan køre med op til Niederwald Denkmal-monumentet, hvorfra der er en enestående udsigt over byen og floden. Nyd også et formiddagsbesøg i Drosselgasse, hvor egnens hvidvin eller en Rüdesheimer Kaffee er oplagt at indtage.
Mens vi spiser frokost, sejler vi på den mest romantiske strækning af Rhinen mellem Rüdesheim og Koblenz. Her møder vi de stejle bjergskråninger og får rigtig fornemmelsen af at sejle i en floddal. Billedet veksler mellem vinmarker, borge og småbyer, og vi føler os mange gange hensat til en helt anden tid. Desuden passerer vi den smalleste strækning på Rhinen – ved Loreleiklippen, hvor troldkvinden i følge sagnet sidder og synger så smukt, at skipperne styrer skibene på grund og forliser. Vi betages af de mange indtryk, mens skibet sejler mod Koblenz, hvor vi lægger til kaj hen på eftermiddagen. I Koblenz kan du tage med op til fæstningen Ehrenbreitstein, hvorfra der er en fantastisk udsigt over Rhinen og Mosel og Deutsches Eck, hvor Mosel flyder ind i Rhinen. Vi lægger til kaj for natten i Koblenz.
8. dag: Til Köln
Rhinen er romantisk, men også en vigtig transportvej for godstransport, og denne formiddag sejler vi ned ad Rhinen side om side med store fragtskibe og naturligvis andre flodkrydstogtsskibe som os selv. Vi ankommer til Köln ved middagstid, og om eftermiddagen skal vi se nærmere på byens centrum, og naturligvis bliver der også lejlighed til at besøge den prægtige domkirke.
Denne aften hygger vi os i festligt samvær til kaptajnens farvel middag.
9. dag: Hjemrejse
Efter morgenmaden tager vi afsked med skibets personale og kører igen retur mod Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, hotel- og kahytsophold, 8 x morgenbuffet, 6 x frokost inkl. en drikkevare (øl, vand, vin), 8 x middag og heraf 7 med en drikkevare (øl, vand, vin), kaffe og the om bord, udflugter (ex. entréer) samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 15.595 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 18.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 10.795 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.595 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite. Forplejning ifølge program | 13.995 Kr. |
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve den romantiske del af Donau omkring Wachau, det stilfulde Wien med sin elegance, betagende Bratislava og slutte af med at opleve Budapest i al sin pragt. Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen, fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition tv m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Til frokost og aftensmaden om bord serveres et glas øl, vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby. Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside
1. og 2. dag: Danmark - Midttyskland - Passau
Efter opsamling går rejsen via Padborg mod Midttyskland. Vi ankommer til overnatningshotellet sidst på dagen. Efter indkvartering spiser vi middag.
Efter morgenmaden går turen nu mod Passau. Undervejs vil vi stoppe i Bayreuth, hvor vi kan nå et besøg ved det berømte Festspilhus. Hvis der ikke er prøver, kan vi måske få lejlighed til kigge indenfor. Ved Passau går vi om bord på skibet. Personalet viser os til rette på skibet og i vores kahytter, inden vi spiser middag og præsenteres for skibets personale. Vi ligger ved kaj ved Passau om natten.
3. dag: Linz
Om formiddagen sejler vi fra Passau til Linz, hvor vi ankommer over middag. Linz er hovedstad i delstaten Oberösterreich. Vi har en dejlig eftermiddag til at besøge Linz’ centrale bydel, hvor der bl.a. er tid til at se byens smukke hovedstrøg og Mariendom.
Hen på eftermiddagen sejler vi fra Linz, og mens vi får serveret aftensmaden, sejler vi mod Grein, hvor vi lægger til kaj.
4. dag: Stift Melk og Dürnstein
Vi sejler tidligt om morgenen til Melk, hvor der er mulighed for at se det imponerende og velbevarede Benediktinerkloster, Stift Melk.
Ved middagstid sejler vi fra Melk mod den flotte, maleriske by, Dürnstein, som bl.a. er kendt fra historien om Richard Løvehjerte. I aftensolen sejler vi på den romantiske del af Donau - en ca. 30 km lang strækning med flotte, skovklædte bjerge, middelalderborge og store vinmarker. Vi lægger til kaj i Krems og begynder over midnat vores sejlads mod Wien.
5. dag: Wien
Ankomst til Wien om morgenen. Det bliver en pragtfuld dag i Wien. Hele dagen skal den stå på oplevelser og sightseeing.
Om formiddagenkører vi til wienernes stolthed, den kejserlige sommerresidens Schönbrunn. Under rundvisningen ser vi nogle få af de ca. 1.700 værelser, der er på slottet. Fra skibet er vi udstyret med Lunchpacks, som vi nyder på en skøn plet, inden vi om eftermiddagen tager en klassisk sightseeingtur rundt forbi nogle af Wiens mest kendte seværdigheder, og både fra bussen og til fods ser vi bl.a. Operaen, Hofburg, Stefansdom, rådhuset, børsen m.m.
Efter middagen ombord tilbydes en klassisk wienerkoncert. Transport og billet er i tilkøb.
6. dag: Bratislava
Vi sejler mod Bratislava og ankommer hertil ved middagstid og vi lægger til lige ved centrum i den slovakiske hovedstad Bratislava i den sydlige del af Karpaterne. Gå sammen med rejselederen en tur gennem de smukke, gamle gader og stræder eller slå dig ned på en bænk eller en café og nyd synet af huse og mennesker.
Midt på aftenen sejler vi fra Bratislava i retning mod Budapest.
7. dag: Budapest
Vi sejler ind mod Budapest, som vi ankommer til først på formiddagen. Der venter os mange dejlige oplevelser i Ungarns smukke hovedstad. Vi tager på en formiddagsrundtur med bussen i Budapest på Pestsiden, hvor vi bl.a. ser Heltepladsen, Operaen, Parlamentsbygningen og Donaupromenaden. Efter frokosten skal vi opleve Budasiden med Fiskerbastionen, Gellerthøjen m.m.
Om aftenen nyder vi gallamiddag og hinandens selskab.
8. og 9. dag: Hjemrejse
Efter morgenmaden tager vi afsked med skibet og dets personale, og kører mod vores overnatningshotel syd for Dresden. Herfra mod Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, hotel- og kahytsophold, 8 x morgenbuffet, 4 x frokost, 1 x lunchpack, 8 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, 5 x eftermiddagskaffe/the, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 18.595 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 16.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 11.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite Forplejning ifølge program | 14.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.895 Kr. | |
3-sengskahyt kategori A Forplejning ifølge program | 12.895 Kr. |
Her er en enestående og prisattraktiv mulighed for at prøve et flot og veltilrettelagt flodkrydstogt på den smukke Donauflod. Togtet viser os de tre hovedstæder Budapest, Bratislava og Wien, og naturligvis byder togtet på flot sejlads mellem byerne. Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus.
Vi sejler med det flotte skib MS Carmen fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition tv m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet.
Både til frokost og til aftensmad serveres et glas øl eller vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby. Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen.
Se mere om skibet her på vores hjemmeside.
1. og 2. dag: Danmark – Midttyskland - Budapest
Efter påstigning går rejsen via Padborg mod Berlin og Dresden, inden vi når vores overnatningshotel ved den tjekkiske grænse, og efter indkvartering spiser vi middag. Efter morgenmaden går turen nu gennem Tjekkiet og Slovakiet mod Budapest, hvor vi ankommer sidst på eftermiddagen og går om bord på skibet. Personalet viser os tilrette på skibet og i vores kahytter, inden vi spiser middag og præsenteres for skibets personale.
3. dag: Budapest
En herlig dag i Ungarns smukke hovedstad venter os. Vi tager på en formiddagsrundtur med bussen i Budapest på Pest siden, hvor vi bl.a. ser Heltepladsen, Operaen, Parlamentsbygningen og Donaupromenaden. Efter frokosten skal vi opleve Buda-siden med Fiskerbastionen, Gellerthøjen m.m.
Til aften sejler vi i retning mod Bratislava i Slovakiet
4. dag: Bratislava
Til middag lægger vi til lige ved centrum i den slovakiske hovedstad Bratislava, der ligger i den sydlige del af Karpaterne. Byens centrum er smuk og barok i sin stil, og man får ubetinget lyst til bare at slå sig ned på en bænk eller en café og nyde synet af huse og mennesker. Gå sammen med rejselederen en tur gennem de smukke gamle gader og stræder.
Til aften fortsætter vi vores togt mod pragtfulde Wien, hvortil vi ankommer lige over midnat.
5. dag: Wien
Det bliver en pragtfuld dag i Wien. Hele dagen er der oplevelser og sightseeing, og om formiddagenkører vi til wienernes stolthed, den kejserlige sommerresidens Schönbrunn. Under rundvisningen ser vi nogle få af de ca. 1.700 værelser, der er på slottet. Vi udstyres med lunchpacks fra skibet og finder en dejlig plet til at nyde disse, inden vi om eftermiddagen tager en klassisk sightseeingtur forbi nogle af Wiens mest kendte seværdigheder, og både fra bussen og til fods ser vi bl.a. Operaen, Hofburg, Stefansdom, rådhuset, børsen m.m.
Efter middagen på skibet tilbydes en klassisk wienerkoncert. Transport og billet er i tilkøb.
6. dag: Wien – Prag – Usti nad Labem
Efter en god morgenbuffet, tager vi afsked med skibet og dets personale, og vi sætter igen kursen mod nord. Vores frokostpause holder vi i Prags idylliske centrum, hvor der er masser af tid til at spise frokost på Prags gamle torv og nyde udsigten fra f.eks. Karlsbroen. Herfra til vores hotel ved den tjekkiske grænse.
7. dag: Hjemrejsedag
Hjemrejse via Magdeburg, Hannover, Hamburg.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, ophold i dobbeltkahyt B/dobbeltværelse, 6 x morgenbuffet, 3 x frokost, 6 x middag, 3 x eftermiddagskaffe/the, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter:
Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt A som enkeltkahyt og enkeltværelse | 12.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt B som enkeltkahyt og enkeltværelse | 10.895 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite | 9.695 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse | 7.695 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse | 8.695 Kr. |
Aktuelt har vi ingen billeder
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve det stilfulde Wien med sin elegance, betagende Bratislava og slutte af med at opleve Budapest i al sin pragt. Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition, TV m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro, byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Både til frokost og til aftensmad serveres et glas øl eller vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby.Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, ophold i dobbeltkahyt B/dobbeltværelse, 6 x morgenbuffet, 2 x frokost, 1 x lunchpack, 6 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, fri kaffe/the om bord som beskrevet, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program. | 12.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program. | 10.895 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program. | 7.695 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program. | 8.695 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite. Forplejning ifølge program. | 9.695 Kr. |
Aktuelt har vi ingen billeder
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve det stilfulde Wien med sin elegance, betagende Bratislava og slutte af med at opleve Budapest i al sin pragt. Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition, TV m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro, byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Både til frokost og til aftensmad serveres et glas øl eller vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby.Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, ophold i dobbeltkahyt B/dobbeltværelse, 6 x morgenbuffet, 2 x frokost, 1 x lunchpack, 6 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, fri kaffe/the om bord som beskrevet, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program. | 12.395 Kr. | |
Dobbeltkahyt B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program. | 10.895 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program. | 8.695 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite. Forplejning ifølge program. | 9.695 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program. | 7.695 Kr. |
Aktuelt har vi ingen billeder
Velkommen til et af vores mest populære flodkrydstogter, der bringer dig til nogle af de smukkeste steder langs Europas næst længste flod, Donau. Vi skal opleve Budapest i al sin pragt, det stilfulde Wien og den romantiske del af Donau omkring Wachau Vi skal desuden lade os opvarte af et venligt og hjælpsomt personale og nyde livet om bord.
Undervejs er vi ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det flotte skib MS Carmen fra vores gode rederi Sijfa Cruises. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition tv m.m. Der er desuden lounge, bar m.m. om bord, og traditionen tro byder skibets personale på festlige aftener med quiz, gallamiddag, underholdning og meget andet. Både til frokost og til aftensmad serveres et glas øl eller vin eller vand, og døgnet rundt er der ta’ selv kaffe/the i skibets lobby. Der hersker en hyggelig og afslappet atmosfære om bord på MS Carmen. Se mere om skibet på vores hjemmeside.
1. og 2. dag: Danmark - Tjekkiet - Budapest
Efter påstigning går rejsen via Padborg mod Berlin og Dresden, inden vi når vores overnatningshotel ved den tjekkiske grænse. Efter indkvartering spiser vi middag.
Efter morgenmaden går turen nu gennem Tjekkiet og Slovakiet mod Budapest, hvor vi ankommer sidst på eftermiddagen og går om bord på skibet. Personalet viser os til rette på skibet og i vores kahytter, inden vi spiser middag og præsenteres for skibets personale.
3. dag: Budapest
En herlig dag i Ungarns smukke hovedstad venter os. Vi tager på en formiddagsrundtur med bussen i Budapest på Pestsiden, hvor vi bl.a. ser Heltepladsen, Operaen, Parlamentsbygningen og Donaupromenaden. Efter frokosten skal vi opleve Budasiden med Fiskerbastionen, Gellerthøjen m.m.
Midt på aftenen sejler vi mod Bratislava.
4. dag: Bratislava
Vi lægger til kaj centralt i Bratislava ved godt middagstid og har således eftermiddagen til at nyde den slovakiske hovedstad Bratislava, der ligger i den sydlige del af Karpaterne. Byens centrum er smuk og i barokstil, og man får ubetinget lyst til bare at slå sig ned på en bænk eller en café og nyde synet af huse og mennesker. Gå sammen med rejselederen en tur gennem de smukke, gamle gader og stræder.
Om bord på skibet igen, fortsætter vi om aftenen vores togt mod pragtfulde Wien, hvortil vi ankommer lidt efter midnat.
5. dag: Wien
Det bliver en pragtfuld dag i Wien. Hele dagen er der oplevelser og sightseeing, og om formiddagenkører vi til wienernes stolthed, den kejserlige sommerresidens Schönbrunn. Under rundvisningen ser vi nogle få af de ca. 1.700 værelser, der er på slottet. Vi udstyres med lunchpacks fra skibet og finder en dejlig plet til at nyde disse, inden vi om eftermiddagen tager en klassisk sightseeingtur forbi nogle af Wiens mest kendte seværdigheder, og både fra bussen og til fods ser vi bl.a. Operaen, Hofburg, Stefansdom, rådhuset, børsen m.m.
Efter middagen på skibet tilbydes en klassisk wienerkoncert. Transport og billet er i tilkøb.
6. dag: Wachau og Dürnstein
Afsejling fra Wien tidlig morgen og om formiddagen sejler vi i den smukke Wachaudal, der af mange beskrives som det smukkeste Donau i Østrig. Om eftermiddagen ankommer vi til den flotte, maleriske by, Dürnstein, som bl.a. er kendt fra historien om Richard Løvehjerte. Vi besøger Dürnstein nogle timer og fortsætter sidst på eftermiddagen den flotte sejlads mod Melk, hvor vi lægger til kaj for natten.
7. dag: Melk
Frem mod middagstidbesøger vi det smukt beliggende Benediktinerkloster Stift Melk, og sejler om eftermiddagen og aftenen videre op ad Donau til Passau, hvor vi ankommer lidt over midnat.
8. og 9. dag: Passau - Midttyskland - Danmark
I Passau tager vi afsked med skibets personale, og vi kan nå at se nærmere på den smukke bykerne, hvor Ilz og Inn flyder ind i Donau. Over middag kører vi mod vores overnatningshotel omkring Halle. Næste morgen kører vi retur til Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, ophold i dobbeltkahyt B/dobbeltværelse, 8 x morgenbuffet, 4 x frokost, 1 x lunchpack, 8 x middag, drikkevarer til måltider om bord som beskrevet, fri kaffe/the om bord som beskrevet, velkomstdrink, udflugter (ex. entréer), samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 17.995 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 15.695 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 10.995 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite Forplejning ifølge program | 13.995 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.495 Kr. | |
3-sengskahyt kategori A Forplejning ifølge program | 12.495 Kr. |
På dette fantastiske flodkrydstogt nyder vi det dejlige sydtyske landskab og sejler på ikke mindre end 3 af Tysklands smukkeste, største og mest seværdige floder. Vi starter togtet på dejlige Donau, og oplever den særprægede Main-Donau kanal, inden Mainfloden præsenterer os for det historiske Franken, og til sidst venter os den romantiske del af Rhinen. Undervejs nyder vi vores ophold om bord, og vi arrangerer naturligvis udflugter med stort indhold. Du er ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det dejlige skib MS Carmen, der er hollandsk ejet og har plads til ca. 130 gæster om bord. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition m.m. Undervejs serveres god mad både morgen, middag og aften, til frokost og aftensmaden om bord indgår en drik (øl, vand el. vin), og desuden er eftermiddags- og aftenkaffen inkluderet. Se flere billeder fra skibet og flodkrydstogtet på vores hjemmeside. Tag med på et flodkrydstogt og få nye oplevelser og afslapning på samme tid!
1. og 2. dag: Udrejse. Ombordstigning
Rejsen går fra Danmark via Padborg til Halle, hvor vi spiser middag og overnatter. Næste dag kører vi til Regensburg ved Donau, hvor vi går om bord på MS Carmen. Efter at vi har fået vores kahytter, spiser vi middag og hilser på skibets personale. Sidst på eftermiddagen sejler vi fra Regensburg op ad Donaufloden mod Kelheim, hvor vi svinger ind på den 170 km lange Main Donau Kanal, som stod endelig færdig i 1992. Kanalen gør, at man kan sejle fra Nordsøen til Sortehavet, og på kanalen oplever vi adskillige sluser, der bringer os op og ned i landskabet med højdeforskelle på i alt 175 meter.
3. dag: Nürnberg
Om morgenen lægger vi til i Nürnberg. Efter morgenmaden går vi fra borde og besøger Nürnberg, der mest af alt er kendt for legetøj, men bestemt også for de retsprocesser, der foregik mod de ansvarlige for de grusomheder, nazisterne begik før og under Anden Verdenskrig.
Der bliver lejlighed til at se såvel den gamle bydel som resterne af Reichsparteitagsgelände – hvor Hitler holdt parader og taler for partimedlemmerne. Vi sejler stille og roligt natten igennem mod Bamberg.
4. dag: Bamberg
Om morgenen ankommer vi til Bamberg, som er både bispesæde og universitetsby. Byen er utrolig smuk og velbevaret med krogede gader og prægtige bindingsværksbygninger. Vi ser byens gamle rådhus udefra. Vi ser nærmere på katedralen, som bestemt også er et besøg værd. Desuden arrangerer vi også en rundvisning på et af de lokale bryggerier, hvor der naturligvis også er smagning inklusiv.
Til aften sejler vi ind på Mainfloden i retning mod Würzburg.
5. dag: Würzburg
Efter en flot formiddagssejlads på den smukke Mainflod anløber vi residensbyen Würzburg ved godt middagstid. Det bliver en oplevelse af de store, når vi går på rundtur i det prægtige barokslot Würzburger Rezidenz, der frem til Napoleonskrigene husede fyrstebiskopperne af Würzburg. Et fuldkomment byggeri, der naturligvis er på UNESCOs liste over verdens kulturarv.
Tilbage på skibet spiser vi middag, mens vi sejler mod Miltenberg
6. dag: Miltenberg vinprøve
Vi sejler formiddagen igennem ned ad den smukke Mainflod. Til middag kommer vi til den flotte bindingsværksby Miltenberg, hvor vi kan nyde en tur gennem de gamle stræder og gyder i den velbevarede by. Der er også her i Miltenberg mulighed for at deltage i vinsmagning hos en af de lokale vinbønder, der producerer den liflige frankenvin.
Vi forlader Miltenberg sidst på eftermiddagen og sejler i retning mod Frankfurt, Rhinen og Rüdesheim.
7. dag: Rüdesheim og Romantiske Rhinen
Stå tidligt op og oplev sejladsen, hvor Mainfloden flyder ind i Rhinen. Vi ankommer til Rüdesheim først på formiddagen, og vi har formiddagen i den populære ferieby ved Rhinen. Du kan køre med op til Niederwald Denkmal-monumentet, hvorfra der er en enestående udsigt over byen og floden. Nyd også et formiddagsbesøg i Drosselgasse, hvor egnens hvidvin eller en Rüdesheimer Kaffee er oplagt at indtage.
Mens vi spiser frokost, sejler vi på den mest romantiske strækning af Rhinen mellem Rüdesheim og Koblenz. Her møder vi de stejle bjergskråninger og får rigtig fornemmelsen af at sejle i en floddal. Billedet veksler mellem vinmarker, borge og småbyer, og vi føler os mange gange hensat til en helt anden tid. Desuden passerer vi den smalleste strækning på Rhinen – ved Loreleiklippen, hvor troldkvinden i følge sagnet sidder og synger så smukt, at skipperne styrer skibene på grund og forliser. Vi betages af de mange indtryk, mens skibet sejler mod Koblenz, hvor vi lægger til kaj hen på eftermiddagen. I Koblenz kan du tage med op til fæstningen Ehrenbreitstein, hvorfra der er en fantastisk udsigt over Rhinen og Mosel og Deutsches Eck, hvor Mosel flyder ind i Rhinen. Vi lægger til kaj for natten i Koblenz.
8. dag: Til Köln
Rhinen er romantisk, men også en vigtig transportvej for godstransport, og denne formiddag sejler vi ned ad Rhinen side om side med store fragtskibe og naturligvis andre flodkrydstogtsskibe som os selv. Vi ankommer til Köln ved middagstid, og om eftermiddagen skal vi se nærmere på byens centrum, og naturligvis bliver der også lejlighed til at besøge den prægtige domkirke.
Denne aften hygger vi os i festligt samvær til kaptajnens farvel middag.
9. dag: Hjemrejse
Efter morgenmaden tager vi afsked med skibets personale og kører igen retur mod Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, hotel- og kahytsophold, 8 x morgenbuffet, 6 x frokost inkl. en drikkevare (øl, vand, vin), 8 x middag og heraf 7 med en drikkevare (øl, vand, vin), kaffe og the om bord, udflugter (ex. entréer) samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 18.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 15.595 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite. Forplejning ifølge program | 13.995 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 10.795 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.595 Kr. |
På dette fantastiske flodkrydstogt nyder vi det dejlige sydtyske landskab og sejler på ikke mindre end 3 af Tysklands smukkeste, største og mest seværdige floder. Vi starter togtet på dejlige Donau, og oplever den særprægede Main-Donau kanal, inden Mainfloden præsenterer os for det historiske Franken, og til sidst venter os den romantiske del af Rhinen. Undervejs nyder vi vores ophold om bord, og vi arrangerer naturligvis udflugter med stort indhold. Du er ledsaget af dansk rejseleder og chauffør samt ****dansk bus. Vi sejler med det dejlige skib MS Carmen, der er hollandsk ejet og har plads til ca. 130 gæster om bord. Alle kahytter er udstyret med eget bad, toilet, aircondition m.m. Undervejs serveres god mad både morgen, middag og aften, til frokost og aftensmaden om bord indgår en drik (øl, vand el. vin), og desuden er eftermiddags- og aftenkaffen inkluderet. Se flere billeder fra skibet og flodkrydstogtet på vores hjemmeside. Tag med på et flodkrydstogt og få nye oplevelser og afslapning på samme tid!
1. og 2. dag: Udrejse. Ombordstigning
Rejsen går fra Danmark via Padborg til Halle, hvor vi spiser middag og overnatter. Næste dag kører vi til Regensburg ved Donau, hvor vi går om bord på MS Carmen. Efter at vi har fået vores kahytter, spiser vi middag og hilser på skibets personale. Sidst på eftermiddagen sejler vi fra Regensburg op ad Donaufloden mod Kelheim, hvor vi svinger ind på den 170 km lange Main Donau Kanal, som stod endelig færdig i 1992. Kanalen gør, at man kan sejle fra Nordsøen til Sortehavet, og på kanalen oplever vi adskillige sluser, der bringer os op og ned i landskabet med højdeforskelle på i alt 175 meter.
3. dag: Nürnberg
Om morgenen lægger vi til i Nürnberg. Efter morgenmaden går vi fra borde og besøger Nürnberg, der mest af alt er kendt for legetøj, men bestemt også for de retsprocesser, der foregik mod de ansvarlige for de grusomheder, nazisterne begik før og under Anden Verdenskrig.
Der bliver lejlighed til at se såvel den gamle bydel som resterne af Reichsparteitagsgelände – hvor Hitler holdt parader og taler for partimedlemmerne. Vi sejler stille og roligt natten igennem mod Bamberg.
4. dag: Bamberg
Om morgenen ankommer vi til Bamberg, som er både bispesæde og universitetsby. Byen er utrolig smuk og velbevaret med krogede gader og prægtige bindingsværksbygninger. Vi ser byens gamle rådhus udefra. Vi ser nærmere på katedralen, som bestemt også er et besøg værd. Desuden arrangerer vi også en rundvisning på et af de lokale bryggerier, hvor der naturligvis også er smagning inklusiv.
Til aften sejler vi ind på Mainfloden i retning mod Würzburg.
5. dag: Würzburg
Efter en flot formiddagssejlads på den smukke Mainflod anløber vi residensbyen Würzburg ved godt middagstid. Det bliver en oplevelse af de store, når vi går på rundtur i det prægtige barokslot Würzburger Rezidenz, der frem til Napoleonskrigene husede fyrstebiskopperne af Würzburg. Et fuldkomment byggeri, der naturligvis er på UNESCOs liste over verdens kulturarv.
Tilbage på skibet spiser vi middag, mens vi sejler mod Miltenberg
6. dag: Miltenberg vinprøve
Vi sejler formiddagen igennem ned ad den smukke Mainflod. Til middag kommer vi til den flotte bindingsværksby Miltenberg, hvor vi kan nyde en tur gennem de gamle stræder og gyder i den velbevarede by. Der er også her i Miltenberg mulighed for at deltage i vinsmagning hos en af de lokale vinbønder, der producerer den liflige frankenvin.
Vi forlader Miltenberg sidst på eftermiddagen og sejler i retning mod Frankfurt, Rhinen og Rüdesheim.
7. dag: Rüdesheim og Romantiske Rhinen
Stå tidligt op og oplev sejladsen, hvor Mainfloden flyder ind i Rhinen. Vi ankommer til Rüdesheim først på formiddagen, og vi har formiddagen i den populære ferieby ved Rhinen. Du kan køre med op til Niederwald Denkmal-monumentet, hvorfra der er en enestående udsigt over byen og floden. Nyd også et formiddagsbesøg i Drosselgasse, hvor egnens hvidvin eller en Rüdesheimer Kaffee er oplagt at indtage.
Mens vi spiser frokost, sejler vi på den mest romantiske strækning af Rhinen mellem Rüdesheim og Koblenz. Her møder vi de stejle bjergskråninger og får rigtig fornemmelsen af at sejle i en floddal. Billedet veksler mellem vinmarker, borge og småbyer, og vi føler os mange gange hensat til en helt anden tid. Desuden passerer vi den smalleste strækning på Rhinen – ved Loreleiklippen, hvor troldkvinden i følge sagnet sidder og synger så smukt, at skipperne styrer skibene på grund og forliser. Vi betages af de mange indtryk, mens skibet sejler mod Koblenz, hvor vi lægger til kaj hen på eftermiddagen. I Koblenz kan du tage med op til fæstningen Ehrenbreitstein, hvorfra der er en fantastisk udsigt over Rhinen og Mosel og Deutsches Eck, hvor Mosel flyder ind i Rhinen. Vi lægger til kaj for natten i Koblenz.
8. dag: Til Köln
Rhinen er romantisk, men også en vigtig transportvej for godstransport, og denne formiddag sejler vi ned ad Rhinen side om side med store fragtskibe og naturligvis andre flodkrydstogtsskibe som os selv. Vi ankommer til Köln ved middagstid, og om eftermiddagen skal vi se nærmere på byens centrum, og naturligvis bliver der også lejlighed til at besøge den prægtige domkirke.
Denne aften hygger vi os i festligt samvær til kaptajnens farvel middag.
9. dag: Hjemrejse
Efter morgenmaden tager vi afsked med skibets personale og kører igen retur mod Danmark.
M/S Carmen er et dejligt skib med plads til 126 gæster. Carmen er bygget i 1995 og total istandsat i 2017.
Foruden stor solterrasse har skibet 2 dæk med kahytter.
Skibets restaurant findes på nederste dæk. Lounge og bar findes på øverste dæk.
Forplejning
På skibet serveres morgenbuffet, frokostanretning samt tre- eller fireretters middag eller buffet. Typisk beholder man under hele krydstogtet samme plads i restauranten, som man tildeles første aften. Meddel derfor rejselederen hvis du har rejsefæller, du gerne vil sidde med.
Drikkevarer om bord
Drikkevarer, der ikke er inkluderet (se under "prisen inkluderer") afregnes dagligt med tjeneren til frokost og middag. "Ta’ selv eftermiddagskaffe" er inkluderet.
Drikkevand
Vandet i kahyttens badeværelse kan drikkes, men er tilsat klor.
Safety box
Der findes safety box enten i kahytten eller i skibets reception.
Påklædning
Der er ikke bestemte forskrifter eller kodeks for påklædning. Først og fremmest kommer det an på gæstens eget velbefindende. En mere formel påklædning er velset ved ”Kaptajnens gallamiddag”.
Rygning
Der må ikke ryges indendørs.
Drikkepenge
Der er ikke krav om, at man giver drikkepenge til personalet, men det er bestemt ikke ilde set.
Udflugter fra skibet
Langt de fleste udflugter fra skibet er inkluderet i rejsens pris. Enkelte udflugter er i tilkøb. Se mere under hvert enkelt togt.
Dansk rejseleder, buskørsel i ****bus, hotel- og kahytsophold, 8 x morgenbuffet, 6 x frokost inkl. en drikkevare (øl, vand, vin), 8 x middag og heraf 7 med en drikkevare (øl, vand, vin), kaffe og the om bord, udflugter (ex. entréer) samt alle lovpligtige skatter og afgifter.
Forbehold vedr. flodkrydstogter: Ændringer i vandstanden på floderne, efter afrejse fra Danmark, kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Riis Rejser tager forbehold for ændringer i rejseplanen som følge af ændringer i vandstanden på floderne. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvis erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.
Dobbeltkahyt kategori A som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 18.195 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B som enkeltkahyt og enkeltværelse. Forplejning ifølge program | 15.595 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori B og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 10.795 Kr. | |
Dobbeltkahyt kategori A og dobbeltværelse. Forplejning ifølge program | 12.595 Kr. | |
Dobbeltkahyt Jr. Suite. Forplejning ifølge program | 13.995 Kr. |
Tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag tips og nyheder fra vores rejseverden.